Dubbelisolerad matarkabel för elstängsel med 2,5mm galvaniserad stålledare. Svart 100m-kabel för markförläggning, jordspett och 9/12/230V-aggregat.
Matarkabel AKO för elstängsel Ø2,5mm 100m
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
- Dubbelisolerad med galvaniserad stålledare
- För anslutning mellan aggregat, stängsel och jordspett
- För markförläggning och fasta stängselsystem
- Ledardiameter: 2,5mm, ytterdiameter: 7,2mm
- Ledartvärsnitt: 4,9mm², resistans: 0,03 Ω/m
- Längd: 100m på spole
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
Dubbelisolerad matarkabel för elstängsel, 100m
AKO matarkabel är en svart högspänningskabel för anslutning mellan elstängselaggregat, stängsel och jordspett. Den här varianten är 100m lång och har en galvaniserad stålledare med 2,5mm diameter.
För aggregat, stängsel och jordning
Kabeln används som matarledning från aggregatet, även när aggregatet är placerat inomhus och stängslet eller jordspjutet finns utomhus. Den kan också användas för att seriekoppla flera jordspett och passar standardaggregat för 9V, 12V och 230V.
För markförläggning och fasta stängselsystem
Den dubbelisolerade kabeln är konstruerad för utomhusbruk och markförläggning. Vid dragning under grindar, vägar eller andra utsatta passager bör kabeln läggas i ett skyddsrör för att minska risken för mekaniska skador.
Teknisk information
| Egenskap | Specifikation |
|---|---|
| Längd | 100m |
| Färg | Svart |
| Antal ledare | 1st |
| Ledarmaterial | Galvaniserat stål |
| Ledardiameter | 2,5mm |
| Ledartvärsnitt | 4,9mm² |
| Ytterdiameter | 7,2mm |
| Resistans | 0,03 Ω/m |
| Isolering | Dubbelisolerad |
| Leverans | På spole |
