Gå till huvudinnehållet

Elstängselnät Får, 90 cm x 50 m

Elstängselnätet är utrustat med 14 plaststolpar med galvade stolpspetsar och det är viktigt att nätet hålls sträckt. Vågräta eltrådar, 3 x 0,20 mm, med rostfria ledare och svetsade knutar. 

Produktdetaljer

Toppisolator samt bottenstopp förhindrar elstängselnätet från att lossna. Med 9 stycken horisontella trådar. 

Komplettera med stagstolpar vid hörnen samt vid stängslets början/slut för att hålla det sträckt. För djurens säkerhet är det viktigt att du kontinuerligt säkerställer att stängslet är sträckt. Använd inte elstängselnätet till djur med horn eller till kalvar. Ska enbart användas med anslutet elstängselaggregat.

Mått

Längd: 50 m 

Höjd: 90 cm 

Rutstorlek: 130 x 175 mm - 150 x 175 mm

Observera att djur med horn kan fastna i dessa nät och det är viktigt att ha uppsikt så att djur inte fastnar.

Kerbl

Kerbl har sina rötter i den Bayerska myllan. Företaget började faktiskt med att sälja produkter till lantbruksdjur men har utvecklats till att även tillhandahålla produkter till hund, katt, fågel och gnagare.