Lätt skörde- och trimningssax med böjt skärhuvud i rostfritt stål. För blommor, frukt och mindre grenar upp till 10mm. Längd 200mm och vikt 117g.
Sekatör Felco 300 med sidoskär
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
- Sekatör med sidoskär och låg vikt
- För små grenar upp till 10mm
- Perfekt för skörd av blommor och frukt
- Ergonomiskt handtag
- Passar både små och stora händer
- Skärblad av rostfritt stål
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
För skörd och finare beskärning
Felco 300 är en lätt och smidig sekatör med sidoskär som passar för beskärning och skörd av blommor, örter, frukter och mindre växter. Det böjda skärhuvudet ger god kontroll och gör det enkelt att arbeta nära stjälkar och skott.
Lätt och enkel att använda
Felco 300 är utformad för att vara bekväm att använda oavsett handstorlek. Den låga vikten och de ergonomiska handtagen gör sekatören enkel att hantera även under längre arbetspass. Den passar lika bra när du skördar örter i köksträdgården som när du klipper blommor till vasen.
Precisa snitt för mindre växter
Sekatörens sidoskär fungerar som en sax där skärbladen passerar varandra. Det ger rena, skarpa snitt och en fin snittyta – en bra förutsättning för fortsatt tillväxt. Felco 300 passar bra för stjälkar, skott och mindre grenar upp till 10mm i diameter.
Byggd för lång livslängd
En sekatör är ett av trädgårdens mest använda verktyg. Felco 300 är tillverkad av slitstarka material och konstruerad för att användas under många år.
Produktspecifikation
- Klippdiameter: 10mm
- Längd: 200mm
- Bladlängd: 50mm
- Vikt: 117g
- Skärhuvud: Böjt rostfritt stål
