Extra luftig, sandrik jord med lågt näringsinnehåll som passar perfekt för uppdrivning av sticklingar och frön eller till kaktusar och suckulenta växter.
Så- och kaktusjord Hasselfors 4L
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
uppd. | publ. | av Granngården
- Extra luftig, sandrik jord med lågt näringsinnehåll
- Perfekt för uppdrivning av sticklingar och frösådd
- Passar även till kaktus och fetbladsväxter
- Innehåller alla nödvändiga näringsämnen
- Finsiktad jord för odling i små krukor, pluggar och såbrätten
- Odla gärna ärtskott, miniblad och andra ätliga växter i jorden
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
Mild och luftig jord för frösådd, sticklingar och kaktusar
Hasselfors Så- & kaktusjord 4L är en extra luftig och sandrik jord med lågt näringsinnehåll. Samma egenskaper passar två olika behov: unga frö- och sticklingsplantor behöver en mild start, medan kaktusar och suckulenter trivs i en väldränerad jord med lägre näringsnivå.
Varför inte vanlig blomjord vid sådd?
Så- och kaktusjorden är mindre kraftigt gödslad och har en luftig, sandrik struktur som är anpassad för den första rotningen. Den finsiktade jorden är lätt att använda i små krukor, pluggar och såbrätten. När frö- och sticklingsplantorna har rotat sig ordentligt planteras de om i en kraftigare gödslad blomjord.
För kaktusar och suckulenter
Kaktusar och fetbladsväxter har ett mindre näringsbehov och passar därför bra i den här blandningen. Jorden innehåller den näring som behövs från start; kaktusar kan få tillskottsnäring efter ungefär en månad.
Innehåll och specifikation
| Sammansättning | Ljus torv (H2-4), mörk torv (H6-8), sand eller stenmjöl, mineralgödsel och kalk |
|---|---|
| Tillsatt näring per m³ | 0,9kg NPK 14-7-15 med mikronäring |
| pH-värde | 5,5–6,5 |
| Elektrisk konduktivitet | 20mS/m (±25%) |
| Volym | 4L |