Gå till huvudinnehållet
  • Fri frakt till butik
  • Öppet köp 30 dagar
  • Fri retur i butik

Genomsnitt kund recension

Svanskappa Hansbo Sport läder svart full

  • Jordnära sortiment
  • Fri retur i butik
  • Öppet köp i 30 dagar

Svart svanskappa i läder från Hansbo Sport, storlek full. Används tillsammans med sadeln för att motverka att den glider framåt på hästen under ridning.

uppd. | publ. | av Granngården

  • Svanskappa i läder
  • Hjälper till att hålla sadeln på plats
  • Motverkar att sadeln glider framåt
  • Storlek: Full
  • Färg: Svart
  • Tillverkad av läder
  • Fri frakt till butik

  • Fri leverans från 700 kr

  • Fri hemleverans från 1500 kr

Svanskappa i läder

Hansbo Sport svanskappa är en svart svanskappa i läder för användning tillsammans med sadel. Den används för att hjälpa till att hålla sadeln på plats, särskilt på hästar eller ponnyer där sadeln annars har lätt att glida fram.

Finns i full och ponny

Svanskappan finns i storlek full och ponny. Välj storlek efter häst, sadel och passform. Kontrollera alltid att svanskappan ligger korrekt och inte orsakar skav.

ProduktSvanskappa
MaterialLäder
FärgSvart
StorlekarFull och ponny
AnvändningHjälper till att hålla sadeln på plats

Rengör och vårda lädret regelbundet

Torka bort svett, smuts och fukt efter användning. Rengör läderdelarna med en produkt som passar den aktuella lädertypen och låt lädret torka naturligt, borta från direkt värme. Behandla därefter vid behov med läderbalsam eller annat lämpligt vårdmedel för att behålla smidigheten. Olja sparsamt och bara när lädret behöver det, eftersom för mycket olja kan göra vissa delar onödigt mjuka eller töjbara. Kontrollera samtidigt sömmar, spännen och andra belastade delar före användning.