Gammaldags klätterros med kraftigt, tätt växtsätt och de halvfyllda, laxrosa blommorna är skålformade och mycket hållbara. Sorten blir ca 200-300 cm hög.
Klätterros 'Albertine' 1-p
- Växtsortimentet varierar över säsongen
- Omnia Gardens utbud kan endast köpas online
- Växter med lokalt pris kan endast köpas i butik
- Omnia Garden ger dig expertis och kvalitet i varje planta
- Noggrant utvalda växter från Europas bästa odlare
- Snabb och smidig leverans
- Väl förpackade för att klara transporten hem till dig
- Brett utbud för just din trädgårdsdröm
- Läs noga instruktionerna för hur du tar hand om dina nya växter på bästa sätt
'Albertine' är en gammaldags klätterros från Frankrike som introducerades 1921. Sorten har ett kraftigt, tätt växtsätt och kommer bli cirka 200 till 300 cm hög. De mycket hållbara halvfyllda, skålformade blommorna med en härlig tedoft med frukktoner blommar en gång under juni till juli på fjolårets grenar och bladverket är friskt och glänsande mörkgrönt.
Placera gärna ’Albertine’ i näringsrik, mullrik och väldränerad jord för bästa utveckling och plantera helst vid pergolor, stolpar, staket, rosenbågar och mot väggar.
Plantorna levereras barrotade, de kan därför se kala och tråkiga ut – de förvaras i kylrum till leverans och ska se ut så.
Botaniskt namn: Rosa 'Albertine'
Typ: Gammaldags
Familj/grupp: Wichuraiana
Vuxen höjd: 200-300 cm
Utförande: Frilandsodlad/barrot
Doft: Stark
Färg blomning: Laxrosa
Blomningstid: Juni-juli
Trivs bäst i: Sol-halvskugga
Jordmån: Mullrik, näringsrik och väldränerad
Kvalitet: A-kval, 2-3 grenar
Zon: 1-3
Observera att bilderna på växterna visar hur de kommer att se ut färdigvuxna och etablerade, inte hur de ser ut vid leverans.
