Champion The Scout är ett kraftfullt och pålitligt inverterelverk som levererar hela 7000 watt i kontinuerlig effekt, perfekt för känslig hemelektronik som datorer.
The Scout är utrustat med en ATS-port som gör det möjligt att ansluta en ATS-box (separat tillbehör) som kopplas in mellan elverket och det fasta elnätet. ATS-boxen startar automatiskt elverket vid strömavbrott och stänger sedan av det när strömmen är tillbaka igen.
Den elektriska starten och den trådlösa fjärrkontrollen gör användningen smidig, och med ECO-mode kan du optimera bränsleförbrukningen. Med en full tank kan elverket köra upp till 14 timmar vid 25% belastning, vilket ger långvarig och stabil strömförsörjning.
Champion The Scout är utrustat med smarta funktioner som Intelligauge Display som visar driftstid, Hz och Volt, bränslemätare och säkerhetssystem som kolmonoxidsensron CO-Shield och oljevakt.
Tack vare hjul och handtag kan elverket enkelt transporteras och förvaras. Flera anslutningsmöjligheter, inklusive 230V via 16A Standard EU, 16A Schuko och 32A Schuko samt 12V 8A, gör det till en flexibel lösning för många olika behov.
Levereras med adapter för USB och kabelset för laddning av externa batterier.