Gå till huvudinnehållet
  • Fri frakt till butik
  • Öppet köp till 31/1
  • Fri retur i butik

Genomsnitt kund recension

Astilbe 'Arendsii Erika' 3-p

  • Växtsortimentet varierar över säsongen
  • Omnia Gardens utbud kan endast köpas online
  • Växter med lokalt pris kan endast köpas i butik
Art.nr1262305

Astilbe ’Arendsii Erika’ är en omtyckt trädgårdsväxt med höga plymer med rosa blommor sent på sommaren och ett dekorativt flikigt mörkgrönt bladverk som behöver plats runt om sig för att komma till sin rätt. Sorten passar mycket bra som snittblomma i sommarens buketter.

  • Omnia Garden ger dig expertis och kvalitet i varje planta
  • Noggrant utvalda växter från Europas bästa odlare
  • Snabb och smidig leverans
  • Väl förpackade för att klara transporten hem till dig
  • Brett utbud för just din trädgårdsdröm
  • Läs noga instruktionerna för hur du tar hand om dina nya växter på bästa sätt
Mer från Omnia garden
  • Astilbe 'Arendsii Erika' 3-p
Astilbe 'Arendsii Erika' 3-p

Egenskaper för Astilbe ’Arendsii Erika’
Astilbe trivs i halvskuggiga fuktiga lägen och planteras med fördel vid vattenspel och dammar. Detta är en surjordsväxt vilket innebär att den inte vill ha kalktillskott, plantera den därför tillsammans med andra surjordsväxter som rhododendron, azalea och ljung. Klipp gärna av blommorna efterhand som de blommat över för att stimulera nya knoppar. Astilbe övergår under hösten i fina gulröda nyanser.

Latinskt namn: Astilbe Arendsii Erika
Krukstorlek: 11 cm
Typ: Perenn
Ändamål: Prydnadsperenn
Vuxen höjd: 100 cm
Bladfärg: Mörkgrön
Färg blomning: Rosa
Blomningstid: Juli-augusti
Trivs bäst i: Sol-halvskugga
Jordmån: Fuktighållande/porös
Planteringsavstånd: 40 cm

Under vissa perioder av säsongen kan perenner levereras till viss del nedklippta för bättre hantering vid emballering och transport. Detta har ingen inverkan på plantan!

Astilbe Arendsii Erika säljs i 3-pack.

Observera att bilderna på växterna visar hur de kommer att se ut färdigvuxna och etablerade, inte hur de ser ut vid leverans.