Kylande linimentgel 1L med mentol och eukalyptusolja för hästens muskler, senor och leder efter arbete. Ska inte täckas och har 96 timmars tävlingskarens.
Liniment Eclipse Biofarmab Ice Gel 1L
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
- Kylande liniment i smidig gelform
- För muskler, senor och leder
- Med mentol och eukalyptusolja
- Appliceras efter arbete eller träning
- Behandlat område får inte täckas
- 96 timmars tävlingskarens
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
Kylande linimentgel för ben och muskler efter arbete
Eclipse Biofarmab Ice Gel är ett kylande liniment i gelform för hästens muskler, senor och leder. Gelen innehåller mentol och eukalyptusolja och används efter träning, tävling eller annat arbete när en svalkande känsla önskas.
Applicera efter arbete
Fördela ett generöst lager över önskat område, exempelvis längs benet eller på större muskelområden.
Får inte täckas
Områden som behandlats med Ice Gel får inte täckas med bandage, plast eller annat tätt material eftersom det kan orsaka blåsbildning. Använd inte på öppna sår eller skadad hud. Undvik kontakt med ögon och känslig hud. Endast för utvärtes bruk.
Tävlingskarens
Ice Gel innehåller mentol och har 96 timmars tävlingskarens i Sverige.
Sammansättning och produktinformation
Innehåller isopropylalkohol, mentol, eukalyptusolja, vatten och gelbas.
- Form: Kylande gel
- Volym: 1L
- Behandlat område får inte täckas
- Tävlingskarens: 96 timmar
- Hållbarhet: 36 månader