Breder ut sig med ett silvergrått finflikigt bladverk som skapar fina kontraster i rabatten och lyfter fram både pastellfärger och skarpare färgpaletter.
Japansk Malört 'Nana'
- Utbudet av växter varierar under säsongen, både online och i butik.
- Din lokala Granngården-butik kan ha fler växter än de som visas här.
- Bilderna visar växten som fullvuxen. Leveransstorlek / krukmått finns i produktinformationen.
- Omnia Garden ger dig expertis och kvalitet i varje planta
- Omnia Garden ger dig expertis och kvalitet i varje planta med noggrant utvalda växter från Europas bästa odlare
- Snabb och smidig leverans
- Väl förpackade för att klara transporten hem till dig
- Brett utbud för just din trädgårds- och odlingsdröm
- Läs noga igenom instruktionerna för hur du tar hand om dina nya växter på bästa sätt
Krupmalörten ’Nana’ trivs i soligt läge och väldränerad mark och har ett kompakt kuddformat bladverk med ett vackert glänsande skimmer. ’Nana’ blommar med små obetydliga gula blommor, det är istället det krypande bladverket som är den stora prakten. Plantera gärna tillsammans med högre växande perenner som trivs i sol, till exempel rödblommande solhatt, mustig rödbladig alunrot eller daggkåpa och en djuprosa ’Astid Lindgren’- ros.
Höjd vid leverans: 0-10 cm
Botaniskt namn: Artemisia Scmidtiana ’Nana’
Krukstorlek: 11 cm
Typ: Perenn
Ändamål: Marktäckare
Vuxen höjd: 20 cm
Åtgång: 7-9 st/kvm
Bladfärg: Silvergrå
Färg blomning: Oansenligt grågul
Blomningstid: Augusti-september
Trivs bäst i: Soligt
Jordmån: Fukthållande
Planteringsavstånd: 35 cm
Snitt: Nej
Doft: Nej
Bivänlig: Ja
Härdighet: B* Övervintrar vanligtvis i väldränerat läge
Observera att bilderna på växterna visar hur de kommer att se ut färdigvuxna och etablerade, inte hur de ser ut vid leverans.
