Rosa hjälmreflex med elastisk insats för god passform, gummerad baksida och kardborrefäste. Hjälper till att synas bättre vid uteritt i mörker och trafik.
Hjälmreflex Shires Equi-Flector rosa
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
- Har en bra passform över hjälmen
- Elastisk med gummerad baksida så den sitter bra på plats
- Bidrar till ökad synlighet i mörker och trafik
- Fästs enkelt med kardborreband
- Hållbart reflexmaterial
- Del av en matchande serie med bl a svansreflex
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
Hjälmreflex för ökad synlighet vid ridning
Shires Equi-Flector hjälmreflex är ett praktiskt reflexband som hjälper ryttaren att synas bättre vid ridning i svagt ljus, mörker eller trafik. Den rosa hjälmreflexen är tillverkad i starkt färgat material med reflekterande remsor och är en enkel säkerhetsdetalj för uteritter och stallvardag.
Synlighet i mörker och trafik
Hjälmreflexen är framtagen för att öka synligheten när du rider ut, promenerar med hästen eller vistas nära väg. De reflekterande remsorna hjälper andra trafikanter att upptäcka ryttaren tydligare.
Sitter stabilt på hjälmen
Reflexbandet har en bra passform över hjälmen och hålls på plats med en gummerad rem och elastisk insats. Den gummerade baksidan hjälper reflexen att sitta stabilt, medan kardborrefästena gör den enkel att sätta på och ta av.
Del av Equi-Flector-serien
Hjälmreflexen ingår i Shires Equi-Flector-serie med starka, reflekterande produkter för häst och ryttare. I sortimentet finns också benreflex och svansreflex. Den kan kombineras med exempelvis svansreflex och andra reflexprodukter i serien för ökad synlighet runt hela ekipaget.
| Varumärke | Shires |
|---|---|
| Serie | Equi-Flector |
| Produkt | Hjälmreflex |
| Färg | Rosa |
| Material | 100% polyester |
| Fäste | Kardborre |
| Passform | Elastisk insats och gummerad rem som hjälper reflexen att sitta på plats |
| Användning | Ökad synlighet vid ridning, promenad och trafik |
Tvättråd
| Tvätt | Maskintvätt 30°C, reflexeffekten avtar ju fler gånger de tvättas |
|---|---|
| Tvättmedel | Använd milt tvättmedel |
| Torktumling | Får inte torktumlas |
| Blekning | Får inte blekas |
| Strykning | Får inte strykas |
| Byte | Byt ut om reflexen bleknat med tiden eller blivit permanent smutsig |
