Halvkomprimerad veckad bomull i 100% ren bomull med hög absorptionsförmåga. För sårvård, rengöring och polstring vid bandagering. Bredd 25cm, vikt 1kg.
Bomull VetProvide veckad 25cm 1kg
- Jordnära sortiment
- Fri retur i butik
- Öppet köp i 30 dagar
- Veckad och halvkomprimerad bomull
- Hög absorptionsförmåga
- För sårvård och rengöring
- För polstring vid bandagering
- Material: 100% bomull
- Bredd 25cm, vikt 1kg
Fri frakt till butik
Fri leverans från 700 kr
Fri hemleverans från 1500 kr
Veckad bomull för sårvård, rengöring och polstring
VetProvide Bomull Veckad är tillverkad av 100% ren bomull med hög absorptionsförmåga. Den halvkomprimerade formen gör bomullen följsam och enkel att hantera vid sårvård, rengöring och polstring vid bandagering.
Lätt att riva i lagom bitar
Bomullen är enkel att riva av i lämplig storlek, vilket gör den praktisk att använda i stallapoteket. Den kan användas när du behöver absorberande material för rengöring, skyddande polstring eller som del av ett bandage.
För bandagering och skötsel
Den mjuka bomullen kan användas som polstrande lager vid bandagering och för att hjälpa till att ta upp vätska. Vid öppna sår bör lämplig kompress eller annan sårkontaktprodukt användas närmast såret. Vid djupa, infekterade eller svårläkta sår ska veterinär kontaktas.
| Varumärke | VetProvide |
|---|---|
| Produkttyp | Veckad bomull |
| Material | 100% ren bomull |
| Egenskaper | Absorberande, halvkomprimerad och följsam |
| Användning | Sårvård, rengöring och polstring vid bandagering |
| Bredd | 25cm |
| Vikt | 1kg |
| Färg | Vit |
