Gå till huvudinnehållet
  • Fri frakt till butik
  • Öppet köp 30 dagar
  • Fri retur i butik

Genomsnitt kund recension

Sträckfilm Aspla FarmWrap E2 750x1500m

  • Jordnära sortiment
  • Fri retur i butik
  • Öppet köp i 30 dagar

Aspla FarmWrap E2 är en blåst sträckt ensilagefilm i 5 olika skikt för rund- och fyrkantsbalar. Miljöanpassad, driftsäker och tålig i alla väder.

  • Blåst sträckt ensilagefilm
  • För rund- och fyrkantsbalar
  • 5 olika skikt
  • Miljöavgiften ingår i priset
  • Driftsäker och tålig i alla väder
  • För större volymer kontakta oss på 0771-222 444
  • Sträckfilm Aspla FarmWrap E2 750x1500m
Sträckfilm Aspla FarmWrap E2 750x1500m

Miljöanpassad balplast med extra styrka

Aspla FarmWrap E2 är en modern sträckfilm utvecklad för lantbrukare som vill minska materialförbrukningen utan att kompromissa med styrka och driftsäkerhet. Filmen är framtagen som ett mer miljöanpassat alternativ till traditionell 25 my balplast och kombinerar lägre materialåtgång med hög rivstyrka och tillförlitlig prestanda.

FarmWrap E2 fungerar lika bra till rundbalar som fyrkantsbalar och är anpassad för dagens moderna inplastare där höga arbetshastigheter ställer stora krav på plastens hållbarhet.

Avancerad 5-lagersteknik

Filmen tillverkas med modern 5-lagersteknik där flera skikt samverkar för att skapa hög hållfasthet, god elasticitet och jämn kvalitet över hela rullen. Konstruktionen ger en driftsäker plast som klarar både sträckning och hantering utan att kompromissa med balens täthet.

Hög rivstyrka för säker lagring

FarmWrap E2 är något tunnare än traditionell 25 my-plast men har förstärkts med särskilt utvalda råvaror för att bibehålla styrka och hållbarhet. Resultatet är en balplast med hög rivstyrka som ger ett säkert skydd under lagring och transport.

Utvecklad av ASPLA

Filmen tillverkas av ASPLA, en av Europas ledande producenter av modern sträckfilm. Produktionen sker i Spanien med avancerad flerskiktsteknik som används i flera av marknadens professionella balplaster.

Fördelar

  • Miljöanpassad balplast med minskad materialåtgång
  • Hög rivstyrka och god hållbarhet
  • Avancerad 5-lagersteknik
  • Passar både rundbalar och fyrkantsbalar
  • Driftsäker även vid höga inplastningshastigheter
  • Jämn kvalitet över hela rullen
  • Tillverkad av ASPLA
  • Anpassad för professionell ensilering

Teknisk information

EgenskapSpecifikation
ProduktserieFarmWrap E2
TillverkareASPLA
TypSträckfilm för ensilagebalar
Bredd750 mm
Längd1500 m
Plasttjocklek25 my
Teknik5-lager co-extruderad film
AnvändningsområdeRundbalar och fyrkantsbalar