Gå till huvudinnehållet

Elvattenkopp Suevia Modell 41A med tunga

Art.nr:1018583

  • Jordnära sortiment
  • Fri retur i butik
  • Öppet köp i 30 dagar
Suevia Elvattenkopp 41A förser djuren med vatten även i utrymmen som inte är frostfria. Elvattenkoppen är tillverkad av gjutjärn och invändigt emaljerade. En värmeslinga på 80W är monterad under elvattenkoppen.

Produktdetaljer

Elvattenkoppen 41A har lättillgänglig värmeslinga och vattenanslutning, genom att du lyfter koppen från underdelen. 

Elvattenkoppen ska kopplas via en transformator, som transformerar ner spänningen till 24V. Elinstallationen ska göras av behörig elektriker. 

  • Elvattenkopp Suevia modell 41A är avsedd för nötkreatur. 
  • Utrustad med avtryckartunga. 
  • Elvattenkoppen monteras förslagsvis i ett isolerande thermorör av typen Suevia, alternativt i ett cementrör med ca. 300 mm invändig diameter. 
  • Värmeslingans effekt är på 80W, använd transformator med 96W. 
  • Elvattenkoppen är S-märkt. 
  • Monteringsanvisning medföljer.

Transformator, termostat och thermorör säljs separat.

Teknisk data

Vattenanslutning: 1/2" utvändig gänga underifrån 

Kapacitet vid 3 bar (1,5 mm munstycke): 2,5 l/min

Kapacitet vid 5 bar (1,5 mm munstycke): 3 l/min

Kapacitet vid 3 bar (2,3 mm munstycke): 3,1 l/min

Kapacitet vid 5 bar (2,3 mm munstycke): 4,9 l/min

Kapacitet vid 3 bar (2,8 mm munstycke): 4,8 l/min

Kapacitet vid 5 bar (2,8 mm munstycke): 6,8 l/min

Kapacitet vid 3 bar (3,5 mm munstycke): 6,7 l/min

Kapacitet vid 5 bar (3,5 mm munstycke): 9 l/min

Kapacitet vid 3 bar (5,5 mm munstycke): 10 l/min

Kapacitet vid 5 bar (5,5 mm munstycke): 14 l/min

Suevia

Suevia grundades 1923 och har all sin tillverkning i Reims, Frankrike. Som ett familjeägt företag i fjärde generationen har de stor erfarenhet av sitt specialistområde. Tillverkning av vattenkoppar och vattenförsörjning till stallar för alla olika lantdjur.